PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=626983}

Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
6,7 213 034
oceny
6,7 10 1 213034
5,8 28
ocen krytyków
Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 1
powrót do forum filmu Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 1

The Hanging Tree

ocenił(a) film na 10

Genialna Piosenka :D

https://www.youtube.com/watch?v=14H8OzTzne4

ocenił(a) film na 3
kasiadabrowa1

Moja dziewczyna przetłumaczyła tę piosenkę pod melodię, zajrzyjcie: http://transinging.tumblr.com/post/104509931448/drzewo-wisielcow

użytkownik usunięty
Evilfilth

Przekaż swojej dziewczynie, że ma talent.
Dopasować tekst po polsku tak by oddawał sens oryginału jest trudne.
Trudniejsze jest chyba jednak napisanie tekstu tak, aby wręcz każdy mógł ją dopasować do melodii.
Niesamowita robota!

ocenił(a) film na 9
Evilfilth

genialne tłumaczenie, gratulacje dla dziewczyny! :) <== może powinna rozważyć karierę jako tłumacz filmów na polski (w szczególności tytułów) bo jak ogólnie wiadomo nasi rodacy nie najlepiej sobie z tym zadaniem radzą..

Evilfilth

Tu zgłasza się "dziewczyna" :) Dzięki za takie miłe komentarze, to naprawdę dopinguje do kolejnych tłumaczeń.

użytkownik usunięty
kasiadabrowa1

zgadzam się najlepszy soundtrack z Kosogłosa no póki co dla mnie z całej Trylogii Igrzysk Śmierci

ocenił(a) film na 4
kasiadabrowa1

tak jedyny przebłysk tego filmu.

użytkownik usunięty
moni1878

twoje oceny są gorszymi przebłyskami aż rażą mi oczy :P

ocenił(a) film na 4

Książka przeciętna, ekranizacja kiepska, moim zdaniem.
Po całkiem niezłej pierwszej części mogłam zakończyć czytanie i oglądanie, wtedy by Cię nie raziło:P

użytkownik usunięty
kasiadabrowa1

uzależniłem się od tej piosenki :)

ocenił(a) film na 8

Aż ciary idą jak się tego utworu słucha ;)

użytkownik usunięty
strzelba007_1994

Dokładnie! Jak słucham tej piosenki to czuję jak wprowadza mnie w klimat ostatniej części

użytkownik usunięty
użytkownik usunięty
kasiadabrowa1

SPOILER! Z filmu trudno wyczytać sens piosenki, zalecam do lektury książki (chociażby danego fragmentu piosenki).

nie wiem jak Was, ale mnie naszła taka myśl - Drzewo Wisielców jest piosenką o Peecie i Katniss. Oto (moim zdaniem solidne) powody:
- "Where they strung up a man they said murdered three". Peeta w całej trylogii zabił 3 osoby: Liszkę w I części (nieświadomie, ale jednak); w II - Brutusa (na podstawie relacji jego samego opowiadającego zdarzenie) a w III - wpychając jednego z członków ekipy na śmiertelną pułapkę na ulicach Kapitolu.

- "If we met at midnight in the hanging tree". Motyw PÓŁNOCY. Najpierw Plutarch mówi że ,,wszystko zaczyna się o północy", czyli początek planu odbicia Katniss i rozpoczęcia rewolucji ,,na całego" ;) . Sama bohaterka, pod koniec II części mówi do Peety: ,,Don't worry. I'll see you at midnight". Idealnie pasuje to do tego, że nieszczęśliwi kochankowie spotkają się o północy pod drzewem (które de facto było jednym z kluczowych elementów pod koniec II części, w które walił piorun).
Kontynuując:
W drugiej połowie Kosogłosa, zawładnięty Peeta chce się zobaczyć z Katniss (w czasie trwania wesela Finnicka i Annie). Spotkanie to odbywa się... o północy :) Są inne wzmianki (np. że Katniss trzyma wartę nad nieobliczalnym Peetą od północy do czwartej itp.), które świadczą o tym, że autorka nie przypadkowo wybrała tę porę oraz bohaterów tej piosenki (tutaj w celu wyjaśnienia, odsyłam do książki - Kosogłos, rozdział 9).

W filmie nie da się wyłapać tych niuansów, dlatego też zachęcam do przeczytania lektury. Osobiście uważam, że ekranizacja (szczególnie druga i trzecia część) nie dorównuje książce, ponieważ zatraca właśnie takie ,,głębsze znaczenie" niektórych motywów i scen. Bez tego opowieść staje się płytka i powierzchowna, fajna dla oka, byle by tylko obejrzeć i zapomnieć z czasem. A szkoda.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones